Német gazdaságkutató: Gyengül az elszántság Ukrajna támogatására
A kijevi vezetés abban még reménykedhet, hogy az EU végül elfogadja a nyáron bejelentett, 50 milliárd eurós támogatási tervet.
A kijevi vezetés abban még reménykedhet, hogy az EU végül elfogadja a nyáron bejelentett, 50 milliárd eurós támogatási tervet.
Megküldte a magyar kormány a válaszait két kérdésre, amelyet az Európai Bizottság kilenc napon belül értékelhet.
Zsarolás vagy az európai populisták erősítését célzó kampány része Orbán Viktor nyíltan Ukrajna-ellenes fenekedése? Brüsszelben remélik, hogy csak alkudozik, pedig a kormányfő a pénznél is többet nyerhet a jövő júniusi európai parlamenti választáson.
Az Orbán-kormány és az EU közötti komoly feszültségekről ír a Guardian, a Reuters és a Der Standard. A luxemburgi külügyminiszter felteszi a kérdés: összeegyeztethetőek-e az EU és Orbán Viktor nézetei. Ukrajna támogatásának jövője a téma a Washington Post és a Bloomberg egy-egy cikkében. A hírügynökség egy másik írása Európa geopolitikai súlyát (a szerző szerint: súlytalanságát) elemzi. Alkalmas-e Benjamin Netanjahu országa vezetésére és a válság kezelésére, ezt a kérdést teszi föl a Guardian. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az idei lesz a legmelegebb év a világban, mivel az év első 11 hónapjában a globális átlaghőmérséklet rekordmagas szintet ért el, 1,46 Celsius-fokkal haladta meg az 1850 és 1900 közötti átlagot – közölte szerdán az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus.
A nyári ellentámadás kudarca miatt megingott a nyugati szövetségesek bizalma Kijevben, mivel az eredeti elképzelés az volt, hogy Ukrajna modern nyugati fegyvereket kap, amikkel sikereket ér el az oroszok ellen, ám az utóbbi nem abban a nagyságrendben történt meg, mint amire sokan számítottak.
A két vezető csütörtökön találkozik a párizsi Elysée-palotában.
Jövő márciusban élesedik a digitális piacokról szóló jogszabály, ami sportszerűbb techpiaci versenyt és a felhasználói adatok erősebb védelmét biztosítaná. A riválisok lobbizása ellenére úgy tűnik viszont, hogy az iMessage ismét egérutat kap, megint ugyanazzal az indokkal, mint korábban.
Tuzson Bence szerint az uniós források egy részét blokkoló igazságügyi reform kapcsán már minden kérdésre választ adott a magyar kormány, az Európai Bizottság szerint azonban két válasz hiányzik.
Becsapós címmel nyújtott be a Fidesz és a KDNP határozati javaslatot “Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről”. A szöveg valójában arról szól, hogy egyáltalán nem időszerű az egész – éppen, ahogy Orbán Viktor mondja. A javaslata elutasítja a nyomásgyakorlást is.
Egyebek közt a Politico, a Guardian, és a Die Presse is az ukrán EU-csatlakozási terv és Ukrajna támogatása körül kialakult uniós konfliktusokat tárgyalja, benne Orbán Viktor és magyar EU-s pénzek szerepét. Az osztrák lap szerint az Uniónak van B terve, ha a magyar miniszterelnök keresztbe fekszik a terveknek. A Süddeutsche Zeitung Budapestről tudósít a nemzeti konzultációról. Két háborút is vív Benjamin Netanjahu, állapítja meg a Washington Post, kérdés, képes-e ezeket megnyerni. Paul Lendvai Sebastian Kurz, a Washington Post Donald Trump visszatérésének esélyeit latolgatja. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az Európai Parlament „Parlaméter 2023” felmérése szerint a polgárok továbbra is támogatják az EU-t, és nagyobb érdeklődést mutatnak a közelgő európai választások iránt. A migráció az uniós átlagnál is kisebb mértékben érdekli a magyarokat, és nem szerepel a legfontosabb problémák között.
A német lap szerint nincs kizárva, hogy ha most az EU enged Orbán Viktor zsarolásának és nem tárgyalja Ukrajna csatlakozásának ügyét, akkor tartósan olyan autokraták kezébe kerülhet a megtámadott ország ügye, mint akár Orbán vagy Trump.
Annalena Baerbock azért szólt be Orbánnak, mert a miniszterelnök hetek óta azért küzd, hogy ne vegyék napirendre Ukrajna EU-s csatlakozásának kérdését a soron következő uniós csúcson.
Több kisebb terrortámadás is volt szerte Európában az utóbbi hetekben, tisztségviselők szerint az Izrael és a Hamász közötti háború súlyos közvetett kockázatot jelent Európára nézve.
Marine Le Pen azt reméli, hogy a populista pártok növekvő befolyása vonzónak bizonyul még az Európai Néppárt számára is, írja a francia lap.
Az Eurostat adatai szerint az EU-ban több mint 20 millióval több nő él a szegénységi küszöb alatt, mint férfi, a megfizethető energiaforrásokhoz való hozzáférés hiánya miatt. Az Európai Bizottság szerint „az energiaszegénység Európa-szerte széles körben elterjedt probléma, mivel 50-125 millió ember nem engedheti meg magának a megfelelő beltéri hőkomfortot”.
A besorolás szerint "potenciális veszély" fenyegeti az izraeli utazókat ezekben az országokban, de nem azt javasolják, hogy izraeliek ne utazzanak ezekbe az országokba, csak arra kérnek mindenkit, hogy "legyenek a szokásosnál is éberebbek".
A magyar miniszterelnök szerint nem megalapozott az a várakozás, hogy az EU-s vezetők a jövő heti csúcson beleegyeznek abba, hogy meg lehet kezdeni a tárgyalásokat.
A nehézkes engedélyeztetési folyamatok mellett az is gátolja a telepítéseket, hogy az unió energiahálózata túl régi, és nincs felkészülve a plusz terhelésre.